*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

czwartek, 27 maja 2010

Hoya lacunosa IML 1039 from Bogor Java

Hoya lacunosa IML 1039 from Bogor Java
Kocham wszystkie lacunosy ,mam do nich wyjątkową słabość i nie zawaham się przed zakupem odmiany której jeszcze nie mam ;-)
Pokazuję tą , jako pierwszą , bo stała najbliżej na parapecie.Ot ,zwykły przypadek .Pozostałe będę pokazywała sukcesywnie.
Lacunosy to gwiazdy w mojej kolekcji.
W naturze rosną w wielu miejscach -  Malezja ,Indonezja (Java) ,Filipiny ,Indie ,Chiny ,Singapur ,Tajlandia - aż po wyspy Sabah i Borneo i ..... uwaga !!! fragmenty wszystkich części rośliny używane są przez tamtejszych mieszkańców, do łagodzenia ukąszeń owadów (w tym zmniejszanie obrzęku )oraz w leczeniu gnijących ran .Jaką więc wspaniałą roślinę mamy na parapetach ,nie wiedząc nawet o jej cudownych właściwościach medycznych !
W naturalnym środowisku lacunosy żyją w symbiozie z mrówkami , które budują gniazda w systemie głównym i dostarczają składniki odżywcze , w naszych domach mrówek nie ma (chyba ) ale to nie przeszkadza tej wspaniałej roślinie w intensywnym wzroście i bujnym kwitnieniu. .
Kolejną cechą tego gatunku jest cudowny zapach kwiatów ,który potrafi wypełnić cały pokój .Przy dosyć małych ,niepozornych kwiatach jest to mistrzostwo świata ! a potrafią kwitnąć od maja do października ...
Hojarze !!! polecam Wam wszelakie gatunki ,odmiany ,kultywary hoya lacunosa.Gwarantuję że zakochacie się w nich tak jak ja :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.