*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

środa, 24 sierpnia 2011

A ja rosnę i rosnę …

 

Najbardziej cieszą młode liście. Te popularne – fajnie, te szybko rosnące – fajnie, te wolno rosnące –cudownie, te ulubione ( mega wolno rosnące, rzadkie, nerwowe, lub po prostu podobające się nie wiedząc czemu) – to już w domu impreza. Zasługują na swój post :-P …

hoya sp. Golden Eye

( rośnie bardzo szybko – co nie zmienia faktu że kocham jej każdy młody liść )

IMG_8312

 

 

Hoya flagellata

IMG_8315

 

 

Hoya sp. Chicken Farm

( Jest to hoja o bardzo, bardzo szybkim wzroście, poniżej sadzonka w skale wulkanicznej, liście ma bardzo zielone. Mam jeszcze sporą roślinę ( mimo intensywnego przycięcia) w podłożu – u tamtej liście są jaśniejsze. Jedna z ulubionych.)

IMG_8331

 

 

Hoya callistophylla big leaf

(Uwielbiam duże liścory – największy liść tej callistophylla ma ponad 20 cm !!! .Nie tnę, nie sprzedaję – chcę mieć dużego krzaka. W ziemi nie rosła praktycznie w ogóle – w skale wulkanicznej po zaklimatyzowaniu puszcza się na prawo i lewo i jednocześnie 5 liści produkuje. Kocham !)

IMG_8292

 

Hoya sp. Nong Nooch

(Beatkowa. Podobna sytuacja jak powyżej. W podłożu spała, obudziła się dopiero w skale)

IMG_8294 

 

Hoya sp. Sabah Beauty

(Rośnie jak szalona w compo storczykowym, liście ma jednak blade pomimo nawożenia odpowiedniego i raz na 2 tygodnie spryskiwania Petersem azotowym …. Muszę pomyśleć jak by ją podtłuczyć. Chcę dużo większych i bardziej zielonych liści !)

IMG_8296

 

 

Hoya meridithii aff meridithii

( Od Ylvy ! ( wrr) za grubą kasę .Jak podrosła, zrobiłam z niej dwie rośliny mateczniki. Jedna w compo druga w hydro. Rosną bardzo ładnie oby dwie. Na wyścigi. Jedną tnę i sadzonki wysyłam w świat – drugiej nie :-) - może doczekam się kwiatów …)IMG_8298

 

 

Hoya sp. Viet Kast

( lubię ją bo szybko rośnie, liście ma jak polakierowane)

IMG_8307

 

hoya sp. Mae Nam

(to młodziutki przyrościk w sporym zbliżeniu)

IMG_8320

 

 

Hoya sp. Kalimantan

(Jedna poszła w bardzo dobre ręce, mam jeszcze jedną w hydro i jednego wypierdka w compo – compowy wypierdek rośnie, dowód poniżej. Zółwie tempo.)

IMG_8336

 

 

Hoya multiflora variegata

(szybka jest, lubię jej liście – kwiaty nie robią na mnie wrażenia, mam multiflorowo-kwiatowy przesyt, już przestałam fotografować)

IMG_8323 

 

hoya sp. 7020

(Z jednego nieukorzenionego liścia zakupionego w Szwecji, dorobiłam się dwóch niemal dorosłych roślin matecznych, z których niebawem zetnę obiecane sadzonki. Niech i Was cieszą ! I niech mi nikt nie powie że warto kupować dorosłe rośliny, nie warto !!! one nie cieszą tak jak mały skurczybyk odchowany od żłobka. Przecież mamy czas prawda ? )

IMG_8333

 

 

Hoya caudata big leaf

(liść dopiero rozpoczyna wzrost i jest jeszcze w rozmiarze XS ok 8 cm, pozostałe, wyrośnięte w rozmiarze XL mają 17-18 cm, u podstawy wyrasta mu jakiś śmieszny ozdobnik :-))) )

IMG_8425

 

 

sp.aff clemensiorum 10001

(To młody liść od tego poskręcanego ogromniastego liściora którego pokazywałam TUTAJ . Choć ja nie alkoholowa to tu zrobię wyjątek i wzniosę toast.Numer 1 na liście.)

IMG_8427

 

 

sp.Sabah ( scortechinii ) – Luboszówka

(Któreś tam z kolei podejście do niej … ostatnio w oranżerii zaczęłam śpiewać, Brathanków i Zakopowera przeboje :-) dzieci dziwnym trafem od razu wychodzą, ale ja jestem pewna że sp. Sabah się spodobało, noooooooo ewentualnie ze strachu - co by nie padła, postanowiła szybko urosnąć – wiadomo większa roślina – silniejsza. Oby tak dalej. )IMG_8433 IMG_8311

 

 

callistophylla short leaves

(Pamiętacie jak w ramach eksperymentu umieściłam sadzonkę tej hoi w skale wulkanicznej ? to właśnie ona…. Nowy liść, poniżej, już nie jest short a raczej big long :)) bo liścior ma aż 14,5 cm !!!  Myślę że to za sprawą hydro. Taki zdecydowanie bardziej mi się podoba, short leavesy mam w podłożu, tak więc w słoiku niech rosną big longi :-PP )

IMG_8447

 

 

obovata silver spot

(wiele osób pyta mnie o sadzonki, wybaczcie - nie teraz ! , nie tnę hoi które aktualnie u mnie rosną w dodatku zawiązują pąki kwiatowe, jesienią najwcześniej)

IMG_8313

 

 

hoya globulosa

(rośnie na metry ale ja i tak zachwycam się każdym liściem, bardzo lubię tą hoję)

IMG_8432

 

 

hoya sp. aff. vitellina IML 1348

IMG_8301

 

 

hoya sp. Sarawak IML 1752 ( aff. clemensiorum)

( skandynawska piękność, pół roku kołkowała, a tu nagle urósł u mnie aże 1 liść … i jak tu nie świętować ?? :-P  )

IMG_8322

 

To tak w wieeeeeeeeeelkim skrócie, bo musiałabym tu pokazać z pół kolekcji….

***

Do następnego wpisu ( jutro ?) gdzie pokażę hojową ciekawostkę. Niech moc będzie z Wami :-)) i ze mną …

Edyta

2 komentarze:

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.