*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

środa, 9 listopada 2011

Hoya sipitangensis i aff. sipitangensis


Uwielbiam !!! uwielbiam ją. Nazwa tej hoi pochodzi od siedliska na którym została znaleziona
Hoya sipitangensis  -----------> prowincja Sipitang na malezyjskiej wyspie Borneo.
Prawdziwą hoję sipitangensis kupiłam ze Stanów ( stajnia T.Green ) i wygląda tak :

IMG_0812

IMG_0813

Rewelacyjnie się wybarwia , właśnie za to ją uwielbiam. Niestety zdjęcia nie oddaja w pełni jej uroku. Liście twarde, ostro zakończone – świetne. Dotarła do mnie w stanie agonalnym. Został 1 liść z kawałkiem zdrowego pędu…. Chuchałam i dmuchałam, traktowałam jak księżniczkę co by przy życiu ja utrzymać  i … mam, rośnie.
Mam jeszcze aff. sipitangensis ( szwedka ) która wygląda tak :

IMG_0816

IMG_0817

Liście mają zupełnie inne, ale ponoć kwiaty identyczne.
Obie kochają słońce, wodę i są naprawdę bardzo łatwe w uprawie. Dosyć szybko rosną, ponoć zakwitają już jako młode rośliny . Hmm.... zobaczymy.


***


Pamiętacie torebkę nasienną na hoi Rosita 1 ? TUTAJ
Ja nie mam zdolności do wysiewania nasion … Serio. W tym temacie jestem noga. Nie dopilnowałam, zasuszyłam – po prostu zamordowałam, ehhhh… Została tylko jedna, jedyna – widocznie najsilniejsza. Przesadziłam do małej doniczuszki i rośnie, choć liście w dalszym ciągu wypuszcza śmieszne, jak chwast. To zapewne jeszcze liścienie. Czy coś z tego będzie ?


IMG_0802


Promykami listopadowego słońca, pozdrawiam
Edyta

9 komentarzy:

 1. widzę, że niektóre pędy masz jakby przycięte. Mam więc pytanie, czy powoduje to np. rozrost rośliny? Czy mogę swoja hoje kerii tak potraktować i co to spowoduje? Pytam, bo nie chciałabym jej zmarnować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przycinam pędy ponieważ dzielę się sadzonkami,wymieniam bądź sprzedaję. Jeszcze mi żadna hoja nie padła z tego powodu. Jeżeli zetniesz pęd hoi kerrii to absolutnie roślina nie ucierpi. Wyrośnie nowy stożek wzrostu ( czasami więcej niż jeden )i będzie dalej rosła. Można również ściąć 2 - 3 sadzonki i wsadzić bezpośrednio do podłoża tej samej doniczki. Wtedy roślina się zagęści i będzie spory krzaczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. w właśnie o taki krzaczek mi chodzi. Czy masz może w takiej formie u siebie? Jeśli tak to czy mogłabyś go pokazać? I dopytam - czy od razu po ścięciu wsadzić go do podłoża, czy jakoś specjalnie trzeba przygotować do ukorzenienia?

  OdpowiedzUsuń
 4. Można od razu po ścięciu wetknąć w podłoże.Sadzonki ukorzeniają się błyskawicznie obok rośliny matecznej ... Swoją drogą to ciekawy fenomen. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo Ci dziękuję za pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapomniałam dodać, że przepiękne są Twoje dekoracje halloweenowe:) Niewątpliwie skopiuję je w przyszłym roku:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hoje prześliczne, wierze ze w rzeczywistości wyglądają jeszcze lepiej, a dekoracje sliczne

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki dziewczyny za miłe słowa . Buziaki !
  E.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jednak jedna "Rositka" dała radę! SUPER!!!
  Jeżeli po przesadzeniu nic jej nie jest, powinna teraz ładnie wzmocnić korzenie i albo już teraz pójdzie jak burza albo w ostateczności poczeka do wiosny. Fajnie, że choć jeden maluch się ostał :)
  Halloween lubię bo i ja i Oskar mamy świetną zabawę...nie ma to jak straszenie, wycinanie dyń no i te klimatyczne lampioniki w domu...
  Twoje dyńki są śliczne!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.