Post ten powstał z powodu wielu pytań zadawanych przez Was, na temat systemu podlewania moich roślin, jak również wielu próśb o pomoc przy rozwiązniu kwestii podlewania roślin, przy częstych wyjazdach lub w czasie urlopu ( nie wszyscy mają blisko, zaufane osoby które podleją kwiaty w czasie naszych nieobecności, jak również nie zawsze zaufane osoby - choć mają dobre chęci, właściwie podleją nasze rośliny ). Czy wiecie że niektórzy hojomaniacy nie pojechali na urlop z troski o swoje rośliny ? Myślałam już od dłuższego czasu nad właściwym rozwiązaniem i mam Mam automatyczną konewkę od niedawna, a już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niej. Jak to człowiek szybko przyzwyczaja się do wygód…
Tak to wygląda na opakowaniu :
a tak u mnie :
Automatyczna konewka Gardena, to system automatycznego podlewania na 36 doniczek.
Montaż tego systemu jest bardzo prosty, a zużycie prądu bardzo małe. System jest naprawdę rewelacyjny i z pewnością ułatwi mi i Wam ( jeżeli zechcecie ) życie.
Podłączyłam do systemu głównie rośliny stojące w pierwszym rzędzie w oranżerii, tam gdzie utrudnione było podlewanie. Półki w oranżerii mają szerokość 40cm, a w niektórych miejscach są 4 rzędy roślin, więc sięganie konewką do pierwszego, bywało utrudnione. Zresztą ziemia w doniczkach z pierwszego rzędu najczęściej przesycha. I tak : 12 roślin dostaje codziennie 15 ml wody ( jasno szary rozdzielnik ) – mniejsze doniczki z roślinami, 12 roślin dostaje codziennie 30 ml wody ( ciemno szary rodzielnik) – troszkę większe rośliny i 12 roślin dostaje codziennie 60 ml wody ( najciemniejszy rodzielnik ) - największe hoje.
Pojemnikiem na wodę jest u mnie zwyczajne wiadro, w którym zanurzona jest pompa, która załącza się codziennie o tej samej godzinie, pracuje 1 minutę i rozprowadza do doniczek wymaganą ilość wody.
U mnie system ten będzie fukcjonował codziennie, ale jest to rewelacyjny rzecz do podlewania roślin w czasie naszej nieobecności, częstych wyjazdów, delegacji, urlopów.
I tutaj mam pomysł jak podlać większą ilość wrażliwych na przesuszenie roślin, w czasie naszej nieobecności : układamy rośliny na dużej tacy lub szerokiej i długiej podstawce do doniczek balkonowych i przypinamy przewody kropelkowe tak, aby woda spływała na tacę/podstawkę. Rośliny będą ją same piły, wg potrzeb. Może nie dostaną niewiadomo jak dużych dawek wody, ale napewno nie umrą z powodu jej braku.
Automatyczną konewkę można również podłączyć na parapet np. południowy, gdzie zapotrzebowanie roślin na wodę jest większe. Nie musimy sie wtedy martwić czy podłoże za bardzo nie przeschnie ( jeżeli podłoże zbyt mocno przeschnie, obfite podlanie rośliny grozi zniszczeniem systemu korzeniowego - więc Gardena, jako zapobieganie takim sytuacjom, szczególnie latem jest idealnym rozwiązaniem) Zwróćcie uwagę że nawet największe rodzielniki pompują codziennie do doniczki tylko 60 ml wody – codzienne podlewanie małą ilością wody, zapobiega zarówno przesuszeniu jak i przelaniu rośliny. Napewno każdy z Nas ( ja również ), stracił choć jedną roślinę w skutek przelania/przesuszenia.
Naprawdę zastosowań tego systemu jest bardzo dużo. Jestem z niego bardzo, bardzo zadowolona i jest to kolejny, bardzo dobry jakościowo produkt marki Gardena, który chciałabym Wam polecić ! Mam nadzieję że takie rozwiąznie przypadnie Wam do gustu, tak jak mi
Do usłyszenia niebawem, bo otwiera kwiaty lacunosa z mojego wysiewu, nazwana przeze mnie ‘Black Queen’
buziaki,
Edyta
Super sprawa, tylko ile musisz mieć takich zestawów na swoje ślicznotki? W moim przypadku to 5 by starczyło:P
OdpowiedzUsuńWystarczy mi jeden, tak jak pisałam - tylko i wyłącznie dla hoi, do których jest utrudniony dostęp. Resztę podlewam ręcznie, zresztą lubię to :-)
UsuńNa okres wakacyjno-wyjazdowy BOMBA!!!
OdpowiedzUsuńMożna nawet zestawić hoje ze wszystkich parapetów ( mówię tu o osobach, jak ja, które mają małe ilości hoi) , ustawić je w jednym miejscu na podłodze i albo nawadniać pojedynczo albo tak jak pisałaś Edytko, hurtem na tacach.
Dzięki za ten post :*