*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

czwartek, 6 września 2012

Hoya elliptica

 

Nie spodziewałam się że kwiaty będą aż tak duże …

 

IMG_0776

IMG_0781

IMG_0785

IMG_0791

IMG_0792

IMG_0793

IMG_0796

IMG_0803       

Wieczorem pachnie. Delikatnie, przyjemnie.

***

I kolejna kohleria pokazała kwiat … Roundelay.

 IMG_0680

Bawię się w zapylanie kohlerii. Skrzyżowałam Roundelay z Jardin de Monet i Rongo z Roundelay. Zabiegi się udały :-) a to nie koniec tylko początek, bo praktycznie wszystkie kohlerie w pąkach… Zima więc będzie pod znakiem wysiewu i doświetlania siewek.

O ile krzyżowanie kohlerii to pikuś, zapylanie ręczne hoi to wyższa szkoła jazdy. Próbowałam ręcznie zapylić kwitnącą właśnie hoję elliptica, bo mam ochotę na amatorską hodowlę hoi z nasion i przypadkiem zapylona hoja flagellata narobiła mi ‘smaka’ :-). Może wyrośnie coś fajnego, nowego. Przewertowałam dziesiątki stron internetowych pokazujących budowę kwiatu hoi, przeczytałam wiele artykułów w języku angielskim opisujących proces zapylania, który jak już pisałam u hoi jest bardzo skomplikowany. Mam nadzieję że zrobiłam wszystko dobrze i wyrosną nasienniki. Oczywiście dam znać.

 

wrześniowe pozdrowienia

Edyta

3 komentarze:

 1. Prawda, prawda. Mnie też zaskoczyła wielkość kwiatostanu w stosunku do wielkości liści. Ale moja nie pachnie, nic, a nic. Pewnie mam bezzapachowy klon. "Pędzę" drugą, na razie jest w powijakach, ale może na wiosnę zakwitnie i może ona będzie pachnieć?

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastycznie wygląda tak duży kwiatostan na tle dość niewielkich liści. U Ciebie Edytko na tych doskonałych zdjęciach można zobaczyć każdy szczegół.
  Pozdrawiam ciepło :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Congratulations, it's beautiful :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.