*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

środa, 7 sierpnia 2013

Automatyczna konewka Gardena

 

Post ten powstał z powodu wielu pytań zadawanych przez Was, na temat systemu podlewania moich roślin, jak również wielu próśb o pomoc przy rozwiązniu kwestii podlewania roślin, przy częstych wyjazdach lub w czasie  urlopu ( nie wszyscy mają blisko, zaufane osoby które podleją kwiaty w czasie naszych nieobecności, jak również nie zawsze zaufane osoby - choć mają dobre chęci, właściwie podleją nasze rośliny ). Czy wiecie że niektórzy hojomaniacy nie pojechali na urlop z troski o swoje rośliny ? Myślałam już od dłuższego czasu nad właściwym rozwiązaniem i mam Uśmiech Mam automatyczną konewkę od niedawna, a już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niej. Jak to człowiek szybko przyzwyczaja się do wygód…

 

Tak to wygląda na opakowaniu :

 

IMG_3139

IMG_3140

 

a tak u mnie :

 

IMG_3147

IMG_3148

IMG_3153

IMG_3158

 

Automatyczna konewka Gardena, to system automatycznego podlewania na 36 doniczek.

 

IMG_3143

 

Montaż tego systemu jest bardzo prosty, a zużycie prądu bardzo małe. System jest naprawdę rewelacyjny i z pewnością ułatwi mi i Wam ( jeżeli zechcecie ) życie.

Podłączyłam do systemu głównie rośliny stojące w pierwszym rzędzie w oranżerii, tam gdzie utrudnione było podlewanie. Półki w oranżerii mają szerokość 40cm, a w niektórych miejscach są 4 rzędy roślin, więc sięganie  konewką do pierwszego, bywało utrudnione. Zresztą ziemia w doniczkach z pierwszego rzędu najczęściej przesycha. I tak : 12 roślin dostaje codziennie 15 ml wody ( jasno szary rozdzielnik ) –  mniejsze doniczki z roślinami, 12 roślin dostaje codziennie 30 ml wody ( ciemno szary rodzielnik) – troszkę większe rośliny  i 12 roślin dostaje codziennie 60 ml wody ( najciemniejszy rodzielnik ) - największe hoje.

Pojemnikiem na wodę jest u mnie zwyczajne wiadro, w którym zanurzona jest pompa, która załącza się codziennie o tej samej godzinie, pracuje 1 minutę  i rozprowadza do doniczek wymaganą ilość wody.

U mnie system ten będzie fukcjonował codziennie, ale jest to rewelacyjny rzecz do podlewania roślin w czasie naszej nieobecności, częstych wyjazdów, delegacji, urlopów.

I tutaj mam pomysł jak podlać większą ilość wrażliwych na przesuszenie roślin, w czasie naszej nieobecności : układamy rośliny na dużej tacy lub szerokiej i długiej podstawce do doniczek balkonowych i przypinamy przewody kropelkowe tak, aby woda spływała na tacę/podstawkę. Rośliny będą ją same piły, wg potrzeb. Może nie dostaną niewiadomo jak dużych dawek wody, ale napewno nie umrą z powodu jej braku.

Automatyczną konewkę można również podłączyć na parapet np. południowy, gdzie zapotrzebowanie roślin na wodę jest większe. Nie musimy sie wtedy martwić czy podłoże za bardzo nie przeschnie ( jeżeli podłoże zbyt mocno przeschnie, obfite podlanie rośliny grozi zniszczeniem systemu korzeniowego - więc Gardena, jako zapobieganie takim sytuacjom, szczególnie latem jest idealnym rozwiązaniem) Zwróćcie uwagę że nawet największe rodzielniki pompują codziennie do doniczki tylko 60 ml wody – codzienne podlewanie małą ilością wody, zapobiega zarówno przesuszeniu jak i przelaniu rośliny. Napewno każdy z Nas ( ja również ), stracił choć jedną roślinę w skutek przelania/przesuszenia.

Naprawdę zastosowań tego systemu jest bardzo dużo. Jestem z niego bardzo, bardzo zadowolona i jest to kolejny, bardzo dobry jakościowo produkt marki Gardena, który chciałabym Wam polecić ! Mam nadzieję że takie rozwiąznie przypadnie Wam do gustu, tak jak mi Czerwone serce

 

Do usłyszenia niebawem, bo otwiera kwiaty lacunosa z mojego wysiewu, nazwana przeze mnie ‘Black Queen’

buziaki,

Edyta

3 komentarze:

 1. Super sprawa, tylko ile musisz mieć takich zestawów na swoje ślicznotki? W moim przypadku to 5 by starczyło:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy mi jeden, tak jak pisałam - tylko i wyłącznie dla hoi, do których jest utrudniony dostęp. Resztę podlewam ręcznie, zresztą lubię to :-)

   Usuń
 2. Na okres wakacyjno-wyjazdowy BOMBA!!!
  Można nawet zestawić hoje ze wszystkich parapetów ( mówię tu o osobach, jak ja, które mają małe ilości hoi) , ustawić je w jednym miejscu na podłodze i albo nawadniać pojedynczo albo tak jak pisałaś Edytko, hurtem na tacach.
  Dzięki za ten post :*

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.