*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

sobota, 28 grudnia 2013

Z cyklu : NOWOŚCI 2013 r. - Hoya mappigera

 

Wreszcie się z nią dogadałam - czyt. znalazłam na nią sposób. Zaczęła mi teraz ładnie rosnać i choć to jeszcze malizna, wypuściła już  dwa peduncle kwiatowe. NIGDY nie uprawiam hoi zgodnie z wytycznymi znalezionymi w internecie ( dlatego tak trudno odpowiadać mi na pytania typu : jakie warunki należy zapewnić danej hoi, lub co ile należy ją podlewać )  Nie szukam wytycznych które sprawdziły się u innych, często są bardzo zawodne, gdyż każdy ma inne warunki w swoim mieszkaniu. Inną wystawę okien, inny kąt padania światła, inną temperaturę, wilgotność powietrza itd. Tym bardziej nie możemy traktować poważnie ‘instrukcji obsługi’ danej hoi, którą napisał ktoś kto mieszka w zupełnie innej strefie klimatycznej. To że u niego się ona sprawdzi, nie znaczy że u nas również. W skrócie :  kombinuję, szukam sama złotego środka i obserwuję. Jeżeli coś ewidentnie roślinie lub mi :-) nie pasuje, zmieniam stanowisko, podłoże itd. aż trafię.

 

Hoya mappigera

IMG_7126

IMG_7124

 

Nazwa : mappigera,  pochodzi od ciekawej budowy kwiatu tej hoi, który przypomina wiszącą, rozłożoną serwetkę/chusteczkę.

Tak kwitnie : TUTAJ

 

Doczytałam również że są dwie odmiany hoi mappigera !  ( za chwilę może się okazać że są to dwa różne gatunki, jak w przypadku hoi megalantha i desvoeuxensis )

  1. Hoya mappigera ‘Sabah’ ( ma jasno żółtą koronę )
  2. Hoya mappigera ‘ Peninsula Malaysia’ ( ma różową koronę i różowy środek kwiatu )

Zdjęcie porównwcze obu odmian wraz z hoją patella, można zobaczyć TUTAJ

 

IMG_7128

 

Ktoś kiedyś napisał i tak się utarło, że jest to gatunek baaaaardzo trudny w uprawie. Hmmm... a dlaczego, jeżeli można wiedzieć ? Ja nic takiego nie zauważyłam. Ładnie rośnie, pączkuje i na pewno nie jest chimeryczna.

 

IMG_7130

IMG_7131

 

Za oknem aura niemal wiosenna, pozdrawiam Was zatem baaardzo ciepło i uciekam na spacer do lasu,

xoxo

Edyta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.