*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

środa, 19 lutego 2014

Siejemy :-)


Gotowi na wysiew  hojowych nasion ? Ja tak  :-)

Mam nasiona hoi :
- parvifolia
-rosarioae
-incurvula


IMG_8397

Nasionka posiałam na uniwersalne, lekkie podłoże z odrobiną perlitu, umieszczone w  przezroczystym, plastikowym, zamykanym pojemniku. Jeżeli takowego nie macie, posiejcie do doniczki, a doniczkę okryjcie folią przezroczystą. Całość spryskałam wodą i szczelnie zamknęłam. Postawiałam w jasnym, ciepłym miejscu.
Bardzo ważna sprawa : POJEMNIK NALEŻY CODZIENNIE OTWORZYĆ na 10 - 15 minut, tym samym przewietrzyć, aby nie przyplątał się jakiś grzybek i nasiona nie zaczęły podgniwać. Można również całość spryskać profilaktycznie środkiem grzybobójczym ( np. Topsin )

IMG_8398


IMG_8399


IMG_8400


IMG_8401


IMG_8402Jak wiadomo, rośliny które wyrosną z nasion, mogą ale nie muszą, powtórzyć cechy rośliny matecznej - tym bardziej że mogło dojść do zapylenia krzyżowego z inną, kwitnącą w tym samym czasie hoją.  Prawdopodobieństwo że zostaniemy autorami nowej krzyżówki hoi jest więc dosyć duże... Zachęcam do zabawy, to nie lada satysfakcja wyhodować hoję z nasionka.
Fascynujące jest również to, że każde nasionko może nieść inny materiał genetyczny !!! więc z jednego wysiewu  możemy mieć kilka różnych hoi...
Ach, jestem baaaardzo ciekawa co tym razem wyrośnie Uśmiech


Edyta

9 komentarzy:

 1. W takim razie i ja przyłączę się do zabawy :)

  Bianka16

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasionka wysiane w poniedziałek, na razie nic się nie dzieje ale czego się spodziewać po 2 dniach, czekam więc cierpliwie na rozwój wydarzeń.

   Bianka16

   Usuń
  2. Nasionka hoi kiełkują bardzo szybko, myślę że jutro już powinno coś się ruszyć :-) Daj znać Aniu.

   Usuń
 2. Edyto czy mogę już wysiewać czy poczekać aż zrobi się cieplej? Gdzie trzymać nasionka? Na parapecie mogę czy nie bardzo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasiona hoi mają krótką żywotność, wysiać trzeba jak najszybciej. Trzymać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.
   pozdrawiam serdecznie
   E.

   Usuń
 3. Jak długo trzeba czekać aż z nasion wyrosną roślinki? Ja wsadziłam nasionka tydzień temu i do tej pory nic się nie dzieje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nasiona nie są stare ( lub puste w środku ) kiełkują bardzo szybko, w ciągu 3-5dni.

   Usuń
 4. Oj to chyba się mogę pożegnać z moimi roślinkami, prawie dwa tygodnie i nic się nie dzieje :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, przykro mi bardzo :-( Proszę jeszcze poczekać kilka dni, może akurat coś się ruszy... Wysiała Pani szybko od momentu zbioru nasion ? Pamięta Pani że nasionka hoi mają krótką żywotność ?

   Usuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.