*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

niedziela, 6 lutego 2011

Hoya excavata i niedzielne leniuchowanie

Hoya excavata

występuje w Indonezji na wyspie Sulawesi.

(Wyobraźcie sobie wyspę o powierzchni niewiele mniejszej od Wielkiej Brytanii ( 228 tys.km.kw), o charakterystycznym kształcie przypominającym skorpiona, z licznymi pasmami górskimi i stożkami wulkanicznymi (11 aktywnych).Wyspę, którą otaczają morza: Banda, Celebeskie, Moluckie i Flores, a jej podmorski świat daje możliwość pływania pomiędzy tysiącami kolorowych ryb na rafach koralowych, ocenianych jako jedne z najpiękniejszych na świecie.To właśnie Sulawesi, ojczyzna naszej hoi excavata. Składają tu jaja olbrzymie żółwie skórzaste, występują tu krokodyle słonowodne (4-6 metrów długości), czy też największe stawonogi świata - kraby kokosowe.Można tu spotkać jednego z największych węży świata- 10-metrowego pytona cętkowanego oraz miniaturowego węża turkusowego.To wyspa niesamowita… Oglądam zdjęcia, czytam o krainie mojej hoi i achów i ochów nie mogę zliczyć. Sulawesi jest jednym z czołowych na świecie producentów goździków, gałki muszkatałowej, orzecha kokosowego, kopry, kakao, wanilii i kawy.Ale nie to fascynuje mnie najbardziej… Czy wiecie że Sulawesi posiada unikatową w skali światowej faunę i florę tropikalną? Występują tutaj endemiczne gatunki zwierząt i roślin, nieznane w innych częściach tropików, a nawet na sąsiednich wyspach archipelagu indonezyjskiego. Ekscytujące prawda ?Do takich zwierząt zalicza się: miniaturowy leśny bawół Anoa, dzikie świnie Babirusa, z zawiniętymi górnymi siekaczami, kolorowe dzioborożce, workowate niedźwiedzie Kuskus, miniaturowe (wielkość 12 cm) małpki naczelne Tarsius, bezogoniaste czarne makaki oraz ptak Maleo zakopujący jaja w pobliżu gejzerów na terenach wulkanicznych, zapewniających stałą temperaturę. 62 proc. ssaków żyjących na Sulawesi.W gęstych dżunglach możemy znaleźć jadalne figowce, pierwotne paprocie "żelazne", które są prawdopodobnie jednymi z najstarszych roślin na Ziemi (ok. 130 mln lat), czarne storczyki, odmiany grzybów nie występujące na innych wyspach, wielkie żółto-czarne motyle, szybujące powoli pomiędzy drzewami, oraz setki nigdzie indziej nieznanych owadów.Raj ?)

a 010

Liście tej hoi mają owalny kształt i szaro-zielony kolor. Są twarde.

Kwiaty o średnicy ok 2 cm (ok 15 kwiatów w baldachu) mają piękny, pomarańczowo-różowy kolor z purpurową koroną i mocno pachną wanilią.

Kto ma tą hoję ten wie, że jest naprawdę świetna i zupełnie niewymagająca w uprawie.

a 012

Niedziela upłynęła mi wyjątkowo przyjemnie. Troszkę przy lekturze …

a 043

a 086

a 055

a 052

Bardzo się cieszę że już bliżej niż dalej do wiosny :-)) Wraz z ustąpieniem mrozów, mam nadzieję szybciutko wykonać ostatnie prace w oranżerii i w końcu wyprowadzić się tam z hojami. W związku z tym czytam, szukam inspiracji, marzę…

Hoje już zdecydowanie czują wiosnę.Nadchodzi już ten wypragniony czas, kiedy to budzą się do życia i wzrostu, nawet najbardziej oporne odmiany ( hoya inflata poniżej )

a 063

a 070

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a 071

a 080

a 083  a 077

I takim oto miłym, wiosennym akcentem żegnam się i życzę Wam fajnego tygodnia

Edyta

1 komentarz:

  1. Chi, chi! Okienko komentarzy jeszcze obecne. Raj moja droga. RAJ! Widziałam się wiele razy oczyma wyobraźni w takim miejscu. Z dużą torbą na odnóżki ;) Ciekawa jestem jestem jak sobie wymyślisz tę swoją prywatną dżunglę. I nie będzie Ci brakowało zieleniny w domu? A może to tylko przegrupowanie, by zapewnić miejsce nowym nabytkom ;)
    Serdeczności :))) M.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.