*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.600 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

piątek, 17 sierpnia 2012

Hoya macrophylla "Snow Queen"Rośniemy .... :-)


IMG_0070IMG_0072

IMG_0076 IMG_0077

IMG_0075

IMG_0079
moc uścisków dla wszystkich czytelników 


Edyta

PS. To tak w celach porównawczych... Właśnie zauważyłam że pokazywałam ją TUTAJ dwa i pół miesiąca temu, wyglądała wtedy tak :13 komentarzy:

 1. Edytko, jak Ty to robisz, że masz te kwiatki takie piękne? Chyba duuuużo miłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Dogadzam im jak tylko mogę :-), schlebiam, nawożę, spryskuję, odkurzam i niezmiernie się cieszę z każdego nowego liścia. To po prostu trzeba mieć niezłego fisia haha

   Buziaki i dziękuję za wizytę
   E.

   Usuń
 2. Fajniutka. Moja też ładnie przyrasta, tylko ciapowatości ma malutko. Wiosenne liście miały, ale już letnie bardzo mało. A stanowisko ma bardzo słoneczne. Ki diabeł?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, nie mam pojęcia. Moja w oranżerii nawet nie za specjalnie ma dużo słońca. Niby wystawa zachodnia ale stoi na górnej półce, tej cieniowanej. Wiesz co ja bym zrobiła ? Tylko nie krzycz haha
   Ciachłabym powyżej liścia który jeszcze miał ciapki... Wydaje mi się że z tego miejsca powinna odbić splashowata. Ciachniętą część wepchnęłabym obok, celem zagęszczenia i obserwacji. Pewnie nie zdobędziesz się na taki krok, bo wiem że nie lubisz ciąć swoich hoi. Ja zaś nie zastanawiam się 2 razy, rach - ciach i po krzyku ;-P

   Usuń
  2. Aaaaaaaaaaaa, żadnych cięć! Co to to to nie :-) Mnie nie przeszkadza to, jaka jest. Wiesz, że wychodzę z założenia, że to żywa roślina, a nie sztuczne drzewko, stąd żadnych hoi nie tnę, tylko dlatego, że jej czegoś brakuje :-) Dla przykładu obovata "picta" też na początku wypuściła kilka całych zielonych liście, ale następne były już pięknie wybarwione i tak rośnie cały czas. I żadnych cięć nie robiłam.

   Usuń
  3. Wiedziałam :-)Szanuję to, ale ja bym zaryzykowała :-))
   Znam wirtualnie jeszcze 2 osoby które hoi nie tną. A jak już utną sadzonkę to albo padnie im, albo padnie osobie która tą sadzonkę dostała. Czary czy co ? Czy też robienie czegoś na siłę, wbrew sobie ? Jeżeli tak bym czuła to też bym nie cięła. Nie wolno robić czegokolwiek wbrew sobie !!! Jestem o tym przekonana.
   Moja odczucie jest takie - ścinając sadzonkę, nie zniszczy się rośliny matecznej, ani nie zatrzyma jej wzrostu. Wprost przeciwnie, za chwile wyrośnie jej nowy stożek wzrostu albo i 2. A uciętą sadzonką można zagęścić roślinę, sprzedać lub podarować komuś innemu - w zależności od potrzeb w danym momencie. Cięcie jest bardzo dobre również w przypadku hoi które nie bardzo chcą rosnąć. Czasami ścięcie wierzchołkowej sadzonki powoduje uaktywnianie się hormonów wzrostu i roślina zaczyna nagle rosnąć.
   Ostatnio przejazdem ( po uprzednim ostrzeżeniu :-) )odwiedziła mnie Pani, która regularnie kupuje ode mnie hoje przez internet. Po wypiciu kawy, poplotkowaniu i obejrzeniu mojej kolekcji, postanowiłam jej na pamiątkę wizyty podarować kilka czy nawet kilkanaście wybranych sadzonek ... Kobieta była w lekkim szoku. A jak to ? Za darmo ? Na pewno ? Nie szkoda Pani ? Nie. Nie szkoda. Jak mam potrzebę - sprzedaję, kupuję za to nowe odmiany, podłoże, nawozy, drabinki, doniczki, świetlówki, mnożarki i inne cuda potrzebne do uprawy. Wiadomo - apetyt na nowe odmiany jest zawsze, a i potrzeby roślin są duże, przy takiej ilość jaką mam. Ale dlaczego mam również nie podarować? Przecież to tylko rośliny. One urosną. A kobitka szczęśliwa taka, cała w skowronkach wycałowała mnie i wyściskała za wszystkie czasy... Ścięłabym dwa razy tyle, jak bym wiedziała że komuś taką szczerą radość można sprawić. Moja oranżeria wypełniła się pozytywną energią :-) Nie lubię natomiast naciągania, wtedy działam na odwrót - mam niesamowitą intuicję i szósty zmysł do takich ludzi.
   Czy ja się dzisiaj nie za bardzo rozgadałam ???

   Usuń
  4. Hm, przyznam, że ciut zbliżyłam się do zmiany zdania, co do cięcia. To przez Twoją długą wypowiedź. Ale u mnie nie padają, jeśli tnę, bo zdarza się, że tnę niektóre hoje. Także tej łatki mnie przypiąć nie wolno :-) Jej zrobię jej kuku, to będzie na Ciebie ;-) żartuję oczywiście, ale jeśli się na to zdobędę to będzie to pierwszy raz. Zagęszczać nie będę, bo w pojedynkę zawiera już dużo miejsca i rośnięcie wszerz nie jest wskazane. No nie wiem, mam mieszane uczucia, ale w kierunku pozytywnym.
   No i co ja teraz mam zrobić? Wpaść do Ciebie przelotem powiedzmy, bo byłby to zaplanowany wpad miałam od dawna, zresztą czasami delikatnie dawałam temu wyraz w komentarzach, ale teraz to wyglądałoby, że robię to materialnie. No i po coś to kobieto napisała?

   Usuń
  5. Dorotka - dla Ciebie moje drzwi zawsze otwarte ! nie czaj się nic :-) Daj tylko wcześniej znać i posiedzimy, pogadamy - fajnie będzie.
   Łatki Ci nie przypnę absolutnie, no coś Ty. Wiem że szczera kobieta jesteś ! Zresztą, zawsze ciepło i serdecznie o Tobie myślę i mówię.

   Usuń
  6. Czaję się, a jakże :-) Nawet poczyniłam kroki i mapę googlową przeleciałam i nijak nie wiem, jak kobieta niezmotoryzowana miałaby się do Ciebie dostać powszechnie dostępnymi środkami lokomocji.

   Usuń
  7. Ponoć z Warszawy do Krakowa kursuje BUS. Sprawdź. A z Krakowa do Olkusza to już busy co 15 minut odjeżdżają ... Z Olkusza do mnie jest ok 5 km, ale to już nie problem...

   Usuń
  8. Kombinowałam bezpośrednio. Ale skoro od Krakowa nie ma problemu, to i pociąg mam. Hm ... kusisz :-) 5 kilosów to i na piechtę przejdę! Przyszły weekend jak u Ciebie wygląda? Bo może w sobotę? Hm ...

   Usuń

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.