*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.900 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

piątek, 18 maja 2018

Hoya aff. linavergarae




Po wielu mękach poszukiwawczych, po niezliczonych przewertowanych stronach w celu znalezienia jakichkolwiek informacji o tej hoi, udało mi się natrafić na plik pdf z publikacją w biuletynie Fraterna 19(4) z 2006r , z której wynika że :

Hoya linavergarae opisana została przez Kloppenburg & Siar w 2006 roku. Została znaleziona w prowincji Isabela na filipińskiej wyspie Luzon. Jej imię pochodzi od Lina M. Vergara, która była naczelną bibliotekarką Międzynarodowego Instytutu Badań Ryżu (  Los Banos, Laguna, Filipiny ) i która była również odpowiedzialna za stworzenie najbogatszej na świecie kolekcji literatury na temat ryżu.
Zaciekawiło mnie to, ponieważ pojęcia nie mam co ma ryż wspólnego z hojami i dlaczego ta hoja nosi właśnie takie imię, faktem jednak jest że Hoya linavergarae imię dostała właśnie po Pani Linie. Nazwa ładna, nie powiem że nie ;-) 




Hoya aff. linavergarae



















Zwróćcie uwagę na bardzo ciekawe zakończenia liści, w postaci długiego szpica :







Hoya linavergariae kwiaty ma dzwonkowate, a wyglądają one tak :


Zdjęcie pochodzi ze strony : http://phytoimages.siu.edu/
link : TUTAJ




Jedno jest pewne : jest to unikat nad unikaty i ogromna rzadkość w światowych kolekcjach. Jest to hoja tak rzadka, że nawet tajskie źródło ( z którego pochodzą nasze polskie sadzonki ) sprzedając tą hoję, używa przed nazwą gatunkową przedrostka aff. co oznacza 'podobna' .Wszyscy zatem mamy Hoję aff. linavergariae , czyli 'podobną do' hoi linavergariae, a nie Hoję linavergariae. Przedrostek aff. będzie można usunąć dopiero wtedy, jeśli komukolwiek zakwitnie i tym samym potwierdzi się, że jest to faktycznie ten rzadko spotykany gatunek.




***



A oto aktualne kwitnienia w mojej pachnącej domowej dżungli :






1. Hoya sp. Sapuroa
2. Hoya sp. MT09
3. Hoya davidcummingii
4. Hoya lacunosa from Borneo
5. Hoya bella
6. Hoya carnosa 'Rubra'
7. Hoya carnosa splash leaves
8. Hoya lacunosa 'Tove'
9. Hoya lacunosa from Bogor Java
10. Hoya lacunosa 'SV403'
11. Hoya pubicalyx




***


HOJOWA CIEKAWOSTKA NA DZIŚ 

Nie jest prawdą że wszystkie hoje są tzw. wiecznie zielone, czy jak to się u nas mówi 'zimozielone'.  W naturalnych siedliskach Hoje z sekcji Eriostemma zrzucają liście w porze suchej. 



***



Pozdrawiam Was serdecznie i do miłego ~ 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.