*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.900 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

poniedziałek, 30 listopada 2020

Z cyklu NOWOŚCI 2020 : Hoya surisana


Hoya surisana została opisana w kwietniu 2020r. W naturze rośnie w zachodnim Sulawesi (Indonezja) na stromych zboczach lasów sosnowych. 

Hoya surisana to niezwykły gatunek Hoya, który łączy w sobie cechy do tej pory nie obserwowane w takim połączeniu, z jakimkolwiek innym gatunkiem z rodzaju - stąd trudno jest wskazać podobny gatunek do porównań morfologicznych.

Młode liście posiadają widoczne żyłkowania, które są jaśniejsze niż reszta blaszki i stają się ciemniejsze w miarę dojrzewania liścia. Kwiaty dzwonkowate, w ilości ok. 10 szt w baldachu.

H. surisana widoczna poniżej, przyjechała do mnie jako cięta sadzonka w listopadzie tego roku. W trakcie ukorzeniania liście blakły, lekko żółkły i stopniowo traciły turgor, chwilami myślałam że sadzonka umiera... W tym momencie jest już ukorzeniona, korzenie rozpoczęły pobieranie substancji odżywczych z podłoża, więc liście powoli odzyskują właściwe kolorki.



Hoya surisana







 a tak wyglądają jej kwiaty :





 


A oto zdjęcia z publikacji Taiwania 65(2): 209‒215, 2020





serdeczności ślę




sobota, 28 listopada 2020

Hoya sp. Sulawesi GPS 8860



Znaleziona przez Gerarda Paula Shirleya (GPS) w 1994 roku między Tentena a Kolonodale ( środkowe Sulawesi, Indonezja ) Rosła wysoko na dość dużym drzewie, co świadczy o tym że lubi światło słoneczne, liście przybierają wtedy piękny czerwonawy kolor - na stanowisku słabo nasłonecznionym są zupełnie zielone. Jest to hoja ciepłolubna, wymaga temperatur od 20stC wzwyż.



Hoya sp. Sulawesi GPS 8860











Dziękuję że wciąż tak licznie tu zaglądacie !
i do przeczytania jutro.

xoxo






 

sobota, 14 listopada 2020

Hoya peninsularis

 

 23 pażdziernika 2020 r. został opisany i opublikowany nowy gatunek z Peninsular ( Malezja ) nazwany H. peninsularis. Dotąd gatunek ten krążył w sprzedaży pod nazwami sp. Perak, sp. 'Teddy Bear' czy też sp. Lata Iskandar A. Wg. mojego spostrzeżenia można rozróżnić dwie formy H. peninsularis : z żółtą koroną kwiatu (  sp. Lata Iskandar A ) oraz z czerwoną/różową koroną kwiatu ( sp. Perak, sp. 'Teddy Bear' )



Hoya peninsularis ( red corona ) - ex. Hoya sp. Perak


 





   Hoya peninsularis ( yellow corona )  - ex. Hoya sp. Lata Iskandar A


 

a tak wyglądają jej kwiaty





xoxo




 

 

piątek, 23 października 2020

Hoya salweenica

 

Prototyp H. salweenica został znaleziony przez kolekcjonera TT Yü 20 września 1936 roku. w Gung-Shan ( prowincja Yunnan, Chiny ) w lesie nad rzeką, na wysokości 1600 m npm. W swoim naturalnym środowisku kwitnienie przypada na wrzesień. I u mnie przypadło na koniec września :-)


Hoya salweenica
















xoxo




niedziela, 4 października 2020

Hoya 'Svetlana'

 

Czyż ona nie jest wspaniała ?

 No kocham te Hoje ponad wszystkie rośliny na ziemi. Mijają miesiące, lata, przewijają się przez mój dom, moją oranżerię, różne, równie piękne rośliny... ale to Hoje sprawiają że moje serce roślinne bije szybciej i nigdy tego nie ukrywam. To Hoje sprawiają że zapominam o zmęczeniu, o smutkach. Czasem z braku czasu, ze zmęczenia, zapominam jak się nazywam, nigdy jednak nie zapominam jak nazywa się każda z nich... Każdy liść, każde kwitnienie sprawiają radość i wywołują uśmiech na twarzy. Jesteśmy trochę jak stare, dobre małżeństwo ;-) w miłości i wierności od wielu, wielu lat. 

Hoya 'Svetlana' to krzyżówka Hoi deykei i Hoi finlaysonii autorstwa Epiphytica. Przepięknie się udała. 



Hoya 'Svetlana'










*** 


Jestem na etapie jesiennego sprzątania oranżerii. Właściwie to dopiero zaczęłam, a wyliczyłam po ilości półek że potrzebuję na to ok.10 dni. Oranżerię sprzątam tak od A do Z dwa razy w roku. Jest to sprzątanie diametralne. Wynoszę wszystkie rośliny, myję i odkażam każdy centymetr kwadratowy : okna, półki, konstrukcję oranżerii, regały, podłogę... Później wnoszę rośliny i to jest najfajniejsze. Powoli, z miłością, oglądam dokładnie każdą, przesadzę jeżeli trzeba, myję liście, naklejam nową etykietę, upinam pędy, zmieniam spinki, czasem drabinkę... Odkrywam je na nowo. Zazwyczaj też zmieniam ustawienie roślin na półkach, bo ta się zmniejszyła, a ta podrosła, bo stare ustawienie już się znudziło itd. Boże jak ja to kocham ! Pomimo tego, że właściwie zupełnie nie mam na to czasu i robię to kosztem snu ( wierząc że te 4 godziny snu przez kilka dni wystarczą ) jest to dla mnie najfajniejszy październikowy czas. 











Pięknego października Wam życzę !

Trzymajcie się zdrowo









sobota, 19 września 2020

Hoya sp. South of Thailand EPC-209

 


Kwitnie na okrągło i perfumuje mi kuchnię. 

Zorientowałam się właśnie że jeszcze jej tutaj nie pokazywałam...



Hoya sp. South of Thailand EPC-209











xoxo