*

Na imię mam Edyta i od lat hobbystycznie uprawiam rośliny.
Hoje to moja wielka roślinna miłość! Ściągam je skąd się da ... Z najdalszych zakątków Europy i świata.
Poszukuję wciąż nowych gatunków i odmian tych wspaniałych roślin. Podziwiam kwitnienia, zakochuję się w liściach.To jak narkotyk ...
Moja kolekcja, licząca ok.900 gatunków i odmian hoi, stale się powiększa, a mój dom coraz bardziej przypomina las deszczowy.
Zapraszam do odwiedzin.


*

niedziela, 20 lutego 2022

Hoya apoda


Dorosła, kwitnąca już roślina widoczna poniżej ma.... 8 miesięcy. Uprawiam ją od ciętej, dwulistnej sadzonki i została zakupiona pod nazwą Hoya aff. evelinae ( przypomnę że aff. = 'podobna do' )

 Zakwitła po raz pierwszy w styczniu tego roku i została zidentyfikowana przez Nathalie Simonsson jako Hoya apoda. Z tego miejsca serdecznie dziękuję Nathalie za dzielenie się swoją ogromną wiedzą. Dziękuję że zawsze odpowiadasz na moje wiadomości i dostarczasz odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Dziękuję że mogę się od Ciebie uczyć, ale głównie dziękuję za to że wysyłasz w świat tak wiele dobra, znajdując i opisując nowe gatunki Hoya z tak piękną, czystą intencją... 

 Wracając do tematu, dowiedziałam się od Nathalie że Hoya evelinae jest bardzo podoba do Hoya apoda, jednak ma mniejsze liście i wiele kwiatów w baldachu. Kwiaty Hoya apoda natomiast rosną pojedynczo, maksymalnie dwa obok siebie, podobnie jak u Hoya mappigera czy Hoya patella.

 Dokładnie tak to wygląda, z pojedynczego węzełka mojej rośliny wyrasta jeden, maksymalnie dwa kwiaty, które po przekwitnięciu odpadają, ale dosłownie w tempie ekspresowym wyrastają nowe i proces kwitnienia natychmiast się powtarza. Niesamowite !



Hoya apoda









A tak wyglądają liście Hoya apoda gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, kolor tych liści to po prostu WOW







xoxo




 

poniedziałek, 14 lutego 2022

Hoya lyi China

 

Nazwa Hoya lyi pochodzi od nazwiska kolekcjonera Jean'a Ly który znalazł roślinę w chińskiej prowincji Guizhou (Tsien-sen-kiao) w listopadzie 1904. Opublikowana została w  Bulletin de la Societe Botanique de France 54 (6) str. 369 - 370 w 1907 roku. 

Występuje również na stanowiskach: północny Laos (prowincje Houa Phan i Xiangkhouang), Wietnam (Ha Giang, Lai Chau, Lam Dong, Lao Cai, Nghe An, Son La, Thanh Hoa i Tuyen Quang), południowe Chiny (Guangxi, Guizhou, Syczuan, Yunnan ) a jej formy stanowiskowe różnią się nieco wyglądem liści i kwiatów.

W swoim naturalnym środowisku Hoya lyi rośnie wspinając się po wapiennych skałach. Preferuje umiarkowanie omszałe skały w zacienionych miejscach, zwykle na północnej stronie klifów czy też w głębokich szczelinach, lub tam gdzie światło słoneczne jest rozproszone przez korony drzew. Uważa się, że Hoya lyi jest jedną z najbardziej odpornych na zimno odmian w rodzaju Hoya.


Hoya lyi China  















***


Kochani, dziękuję że wciąż tu zaglądacie pomimo kilkumiesięcznej przerwy w blogowaniu ! Jest mi bardzo, bardzo miło, że wciąż czerpiecie ze zgromadzonych tutaj informacji dotyczących uprawy hoi, którymi dzielę się od kilkunastu już lat. Cieszy mnie to, że wciąż są one dla Was wartościowe. 

Ostatni rok obfitował w różnego rodzaju wydarzenia. Wydarzenia to były cudowne i szczęśliwe choć bardzo absorbujące : jak budowa naszego nowego domu, prowadzenie sklepów HOYAPASSION i AROIDLOVERS (co dale mi niebywałą radość !) i związane z tym wyzwania, kursy rozwoju duchowego i wiele, wiele innych, dużo by wymieniać. Były też bardzo trudne sytuacje : jak np. choroba nowotworowa mojego taty. To był rok w którym działo się wyjątkowo dużo, w którym doba była zbyt krótka nawet na sen, a radość mieszała się ze łzami. 

Ale teraz... WRACAM ! Troszeczkę zmieniona, bardziej doświadczona i chyba odrobinę mądrzejsza życiowo, gdyż doświadczenia które mnie dotykają zawsze traktuję jako lekcję, za którą jestem ogromnie wdzięczna losowi, jakakolwiek by ona nie była - skoro się wydarza, widocznie była mi potrzebna... Odrabiam sumiennie prace domowe, gdyż uważam że tylko w ten sposób możemy się rozwijać. Bardzo mi brakowało pisania tutaj. 


serdeczności ślę i do przeczytania niebawem