Hoya pulchra to nowy gatunek z południowych Filipin, znaleziony w prowincji Bukidnon, Mindanao. Obszar ten nie został jeszcze gruntownie zbadany, a dokładny obszar dystrybucji nie może być w tym miejscu oszacowany. Hoya pulchra została zebrana i wprowadzona do uprawy przez lokalnych wieśniaków z gminy Baungon. Jest to pącze epifityczne, rosnące na wysokości 800–1600mnpm w otwartym i odsłoniętym lesie pierwotnym, w pełnym świetle słonecznym do półcienia.
Hoya pulchra wyróżnia się wśród gatunków Hoya, ma bardzo długie szypułki i płatki korony podobne do zębów. Jedynym innym opublikowanym gatunkiem z tą kombinacją jest H. waymaniae (Kloppenburg 1995) i rzeczywiście podobieństwo kwiatów widać gołym okiem. Oba gatunki różnią się jednak liśćmi: u hoi pulchra blaszka jest lancetowata z płaską krawędzią, podczas gdy u hoi waymaniae jest eliptyczno-jajowata z falującą krawędzią.
Więcej informacji o H. pulchra znajdziecie TUTAJ
Ze swojej strony dodam jeszcze, że zdjęcia hoi pulchra absolutnie nie oddają jej urody, trzeba ją koniecznie zobaczyć na żywo. Muszę przyznać że od dawna żadne hojowe liście aż tak mnie nie zachwyciły... Są po prostu boskie ! Duże, bardzo twarde i pięknie wybarwione, pojedyńczy liść potrafi mieć 17 cm długości.
Dzieło sztuki w wykonaniu Matki Natury.
Hoya pulchra
Tak wyglądają kwiaty H. pulchra
Photos : Miguel David De Leon
serdeczności ślę
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję Wam za słowa pozostawione w komentarzach. Jesteście zawsze tutaj mile widziani!
Thank you for all your words.
Your comments are always very welcome.